Ad
Available Colors :
BLUE
Variants:
The Realme 3 pro is a ₹15,999 smartphone from realme. It was released in 04/28/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.3 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) processor, a 16 MP camera setup, and a battery with 30 charging.
The 3 Pro has a sleek design. It features a 6.3 inches IPS LCD display. It's 8.3 mm thick and weighs 172 N/A.
The 3 Pro features a 6.3 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The realme 3 Pro is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) processor. It's priced at ₹15,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 3 Pro has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 25 MP for selfies and video calls.
The 3 Pro is equipped with a 4045 mAh. It supports fast charging and can be charged 30.





| Battery | 4045 mAh |
| Display | 6.3 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | April 29, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 710 |
| Graphics | Adreno 616 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.3 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 156.8 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 172 |
| Width | 74.2 mm |
| Colours | Lightning Purple, Nitro Blue, Carbon Grey |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Dimensions | 156.8 |
| Rear Camera Features | 2 x |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 25 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 30 minutes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 383 |
| Capacity | 4045 mAh |
| Talktime | 32 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SAR Value | 1.159 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Realme 3 Pro ₹ 15,999 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F36 5G ₹ 17,499 | ![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | ![]() OPPO K13 5G ₹ 17,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.3 inches | 6.67 inches | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.67 inch | 6.67 inches |
| Battery | 4045 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 25 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 8 MP | 16 MP |
| Ram | 4 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) | NA N/A | 2.2 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.3 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
Ad


Ad
Ad
Ad