Ad
Available Colors :
Iron Ash
Variants:
The Do s2 is a ₹4,174 smartphone from do. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor, a NA NA camera setup, and a battery with No charging.
The S2 has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 10.7 mm thick and weighs N/A .
The S2 features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The do S2 is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,174. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The S2 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The S2 is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | January 24, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | 9832 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145.5 mm |
| Thickness | 10.7 mm |
| Width | 72 mm |
| Colours | Iron Ash |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Accelerometer |
![]() Do S2 ₹ 4,174 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | NA |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad