Ad
(Expected Price)
The Honor x9c is a ₹27,990 smartphone from honor. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a N/A display, a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 16 MP camera setup, and a battery with 66 charging.
The X9c has a sleek design. It features a N/A display. It's 7.98 mm thick and weighs 189 N/A.
The X9c features a N/A display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The honor X9c is powered by a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹27,990. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X9c has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The X9c is equipped with a 6600 mAh. It supports fast charging and can be charged 66.





| Battery | 6600 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Magic UI |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| Graphics | Adreno 710 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 4 nm |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Height | 162.8 mm |
| Thickness | 7.98 mm |
| Weight | 189 |
| Width | 75.5 mm |
| Colours | Titanium Purple, Titanium Black, Jade Cyan |
| Waterproof | 65 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| OIS | Yes |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 16 MP |
| Quick Charging | 66 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 6600 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 3 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Honor X9c ₹ 27,990 | ![]() Realme Narzo Power ₹ 27,999 | ![]() OnePlus Ace 6 ₹ 29,990 | ![]() OPPO Reno14 FS ₹ 27,999 | ![]() Vivo V60 Lite 5G ₹ 29,990 | ![]() OPPO F31 Pro 5G ₹ 26,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches | 6.8 inch | 6.83 mm | 6.57 inches | 6.77 inches | 6.57 inches |
| Battery | 6600 mAh | 10001 mAh | 7800 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 16 MP | 16 MP | 32 MP | 32 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.3 GHz | 2.5 GHz | 2.5 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad