Ad
Available Colors :
Blue
Blue
Variants:
The I-kall k320 is a ₹6,399 smartphone from i-kall. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.53 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The K320 has a sleek design. It features a 6.53 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The K320 features a 6.53 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 263 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The i-kall K320 is powered by a Quad core, 1.3 GHz processor. It's priced at ₹6,399. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K320 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The K320 is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 4000 mAh |
| Display | 6.53 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Launch Date | September 14, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.3 GHz |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.53 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Blue |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() I Kall Mobiles K320 ₹ 6,399 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.53 inches |
| Battery | 4000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad