Ad
(Expected Price)
The Infinix hot 50 pro plus is a ₹17,990 smartphone from infinix. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches AMOLED display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with 33 charging.
The Hot 50 Pro Plus has a sleek design. It features a 6.78 inches AMOLED display. It's 6.8 mm thick and weighs 162 N/A.
The Hot 50 Pro Plus features a 6.78 inches AMOLED display with a resolution of 2436 N/A, giving it a pixel density of 393 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The infinix Hot 50 Pro Plus is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹17,990. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Hot 50 Pro Plus has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.
The Hot 50 Pro Plus is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 33.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | XOS |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2436 |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| Height | 164.1 mm |
| Thickness | 6.8 mm |
| Weight | 162 |
| Width | 74.4 mm |
| Colours | Sleek Black, Titanium Grey, Dreamy Purple |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 13 MP |
| Quick Charging | 33 W |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Infinix Hot 50 Pro Plus ₹ 17,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad


Ad
Ad
Ad