Ad
Available Colors :
Blue
Variants:
The Kenxinda w50 is a ₹4,099 smartphone from kenxinda. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches TFT display, a NA processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The W50 has a sleek design. It features a 5 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The W50 features a 5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The kenxinda W50 is powered by a NA processor. It's priced at ₹4,099. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The W50 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The W50 is equipped with a 2100 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2100 mAh |
| Display | 5 inches |
| Launch Date | December 16, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Colours | Blue |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() Kenxinda Mobiles W50 ₹ 4,099 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2100 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad