Ad
Available Colors :
Silver
Variants:
The Kenxinda v9 is a ₹4,699 smartphone from kenxinda. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The V9 has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The V9 features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 367 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The kenxinda V9 is powered by a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹4,699. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V9 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The V9 is equipped with a 3500 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 3500 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Launch Date | July 12, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6753 |
| Graphics | Mali-T720 MP3 |
| Processor | 1.5 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Gold, Grey, Rose Gold |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Kenxinda Mobiles V9 ₹ 4,699 | |
|---|---|
| Screen Size | 6 inches |
| Battery | 3500 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A53) |
Ad






Ad
Ad
Ad