Ad
Available Colors :
Pantone L...
FIFA Wor...
Variants:
The Motorola razr fold is a ₹1.50 Lakh smartphone from motorola. It was released in 05/13/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 8.1 inch LTPO AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 80W, 30% in 60 minutes charging.
The Razr Fold has a sleek design. It features a 8.1 inch LTPO AMOLED display. It's 9.89 mm thick and weighs 243 g.
The Razr Fold features a 8.1 inch LTPO AMOLED display with a resolution of 2232x2484 px , giving it a pixel density of 412 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode. The refresh rate is 120 Hz.
The motorola Razr Fold is powered by a processor. It's priced at ₹1.50 Lakh. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Razr Fold has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Razr Fold is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 80W, 30% in 60 minutes.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Hello UI |
| Processor | 3.8 GHz |
| Battery | 6000 mAh |
| Display | 8.1 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | May 13, 2026 (Official) |
| OS Updates | 7 years |
| Security Updates | 7 years |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 |
| Processor | 3.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics GPU | Adreno 829 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 8.1 inch |
| Screen Resolution | 2232x2484 px |
| Main Display Peak Brightness | 6200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density | 412 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 178.68 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Height | 160.05 mm |
| Thickness | 9.89 mm |
| Width | 73.6 mm |
| Weight | 243 g |
| Form Factor | Foldable Touch |
| Dimensions Folded | 160.05 x 73.6 x 9.89 mm |
| Dimensions Unfolded | 160.05 x 144.47 x 4.55 mm |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP48, IP49 |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Multi-directional Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 4096 x 3072 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Video Recording | 8k @30 fps 4k @30/60/120 fps Full HD @30/60/120/240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Slow Motion Video HDR Macro Video Audio Zoom |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | 3840x2160 fps |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Type | Silicon Carbon |
| Talktime | 43 hours |
| Quick Charging | Yes, 80W, 30% in 60 minutes |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Charging |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola Razr Fold ₹ 1.50 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 8.1 inch |
| Battery | 6000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) |
Ad




Ad
Ad
Ad