Ad
Available Colors :
Cobalt Vi...
Pink Gold...
White
Black
Variants:
The Samsung galaxy s26 plus is a ₹1.20 Lakh smartphone from samsung. It was released in 02/25/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inch Dynamic AMOLED 2x display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W, 69% in 30 minutes charging.
The Galaxy S26 Plus has a sleek design. It features a 6.7 inch Dynamic AMOLED 2x display. It's 7.3 mm thick and weighs 190 g.
The Galaxy S26 Plus features a 6.7 inch Dynamic AMOLED 2x display with a resolution of 1440x3120 px (QHD+) , giving it a pixel density of 513 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The samsung Galaxy S26 Plus is powered by a processor. It's priced at ₹1.20 Lakh. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy S26 Plus has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 12 MP for selfies and video calls.
The Galaxy S26 Plus is equipped with a 4900 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W, 69% in 30 minutes.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Processor | 3.8 GHz |
| Battery | 4900 mAh |
| Display | 6.7 inch |
| Front Camera | 12 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | February 25, 2026 (Official) |
| OS Updates | 7 years |
| Security Updates | 7 years |
| Chipset | Samsung Exynos 2600 |
| Processor | 3.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 2 nm |
| Graphics GPU | Xclipse 960 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Screen Resolution | 1440x3120 px (QHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 2600 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 513 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 91.58 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Armor 2 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 91.8 % |
| Height | 158.4 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 190 g |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 3 x Optical Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60/120/240 fps |
| Video Recording Features | Video HDR |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Front Autofocus | Yes, Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @30 fps |
| Battery Capacity | 4900 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W, 69% in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes, 25W Wireless Charging |
| Wireless Reverse Charging | Yes, 4.5W Wireless Reverse Charging |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano/eSIM |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 be), MIMO |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
![]() Samsung Galaxy S26 Plus ₹ 1.20 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inch |
| Battery | 4900 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Deca Core (3.8 GHz, Single core, Arm C1-Ultra + 3.25 GHz, Tri core, ARM C1-Pro + 2.75 GHz, Hexa Core, ARM C1-Pro) |
Ad






Ad
Ad
Ad