Ad
Available Colors :
yeloo
Variants:
The Nokia lumia 620 is a ₹4,999 smartphone from nokia. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3.8 inches TFT display, a Dual core, 1 GHz, Krait processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Lumia 620 has a sleek design. It features a 3.8 inches TFT display. It's 11 mm thick and weighs 127 N/A.
The Lumia 620 features a 3.8 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 246 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia Lumia 620 is powered by a Dual core, 1 GHz, Krait processor. It's priced at ₹4,999. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Lumia 620 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The Lumia 620 is equipped with a 1300 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1300 mAh |
| Display | 3.8 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Windows v8 |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 MSM8227 |
| Graphics | Adreno 305 |
| Processor | 1 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 246 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 3.8 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 115.4 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Weight | 127 |
| Width | 61.1 mm |
| Colours | Black, Green, Orange, White, Yellow |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 2 G |
| Talktime | 3 G |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n, Dual antennas |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Nokia Lumia 620 ₹ 4,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 3.8 inches |
| Battery | 1300 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | 512 MB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Dual core, 1 GHz, Krait |
Ad






Ad
Ad
Ad