Ad
Available Colors :
Aurora Gr...
Mist Whit...
Variants:
The Oppo a5 5g is a ₹17,999 smartphone from oppo. It was released in 06/19/2025 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inch LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W Super VOOC Charging, 50% in 37 minutes charging.
The A5 5G has a sleek design. It features a 6.67 inch LCD display. It's 7.9 mm thick and weighs 194 g.
The A5 5G features a 6.67 inch LCD display with a resolution of 720x1604 px (HD+) , giving it a pixel density of 394 ppi. It supports Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The oppo A5 5G is powered by a processor. It's priced at ₹17,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A5 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The A5 5G is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W Super VOOC Charging, 50% in 37 minutes.
| RAM | 6 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 2.4 GHz |
| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.67 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | June 20, 2025 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Screen Resolution | 720x1604 px (HD+) |
| Brightness | 850 nits |
| Main Display HBM Brightness | 1000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 85.07 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass 7i |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 89.9 % |
| Height | 165.7 mm |
| Width | 76.2 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 194 g |
| Build Material | Back: Plastic |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP65 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @60 fps HD @120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, 45W Super VOOC Charging, 50% in 37 minutes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SAR Value | Head: 1.184 W/kg, Body: 1.048 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.67 inch |
| Battery | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad