Ad
Available Colors :
Black
#c1b8e1
Variants:
The Oppo a6c 4g is a ₹13,999 smartphone from oppo. It was released in 05/26/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.75 inch LCD display, a processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Yes, 15W charging.
The A6c 4G has a sleek design. It features a 6.75 inch LCD display. It's 9.0 mm thick and weighs 215 g.
The A6c 4G features a 6.75 inch LCD display with a resolution of 720x1570 px (HD+) , giving it a pixel density of 256 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The oppo A6c 4G is powered by a processor. It's priced at ₹13,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A6c 4G has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The A6c 4G is equipped with a 7000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 15W.
| Display | 6.75 inch |
| Front Camera | 5 MP |
| Rear Camera | 13 MP |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android |
| Processor | 2.8 GHz |
| Battery | 7000 mAh |
| Launch Date | May 26, 2026 (Official) |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Screen Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Brightness | 1125 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 85.71 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.5 % |
| Height | 166.5 mm |
| Width | 78.2 mm |
| Thickness | 9.0 mm |
| Weight | 215 g |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Rear Camera Video Recording | Full HD @30 fps, HD @30 fps |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | HD @30 fps |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W |
| Internal Memory | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() OPPO A6c 4G ₹ 13,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.75 inch |
| Battery | 7000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad