Ad
Available Colors :
Emerald G...
Aber Oran...
Variants:
The Oppo f27 5g is a ₹26,999 smartphone from oppo. It was released in 08/19/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inch Flat OLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W Super VOOC Charging charging.
The F27 5G has a sleek design. It features a 6.67 inch Flat OLED display. It's 7.7 mm thick and weighs 187 g.
The F27 5G features a 6.67 inch Flat OLED display with a resolution of 1080x2400 px (FHD+) , giving it a pixel density of 395 ppi. It supports Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The oppo F27 5G is powered by a processor. It's priced at ₹26,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The F27 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The F27 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W Super VOOC Charging.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 2.4 GHz |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.67 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | August 20, 2024 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | Flat OLED |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Screen Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 2100 nits |
| Main Display HBM Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 86.88 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 92.2 % |
| Height | 163.1 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 187 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @60 fps HD @60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Extra HD |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Features | Fixed Focus |
| Front Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, 45W Super VOOC Charging |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SAR Value | Head: 1.086 W/kg, Body: 1.192 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OPPO F27 5G ₹ 26,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.67 inch |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad