Ad
Variants:
The Oppo k14 5g is a ₹18,256 smartphone from oppo. It was released in 03/17/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.75 inch IPS LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W charging.
The K14 5G has a sleek design. It features a 6.75 inch IPS LCD display. It's N/A thick and weighs 216 g.
The K14 5G features a 6.75 inch IPS LCD display with a resolution of 720x1570 px (HD+) , giving it a pixel density of 256 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The oppo K14 5G is powered by a processor. It's priced at ₹18,256. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K14 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The K14 5G is equipped with a 7000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W.
| RAM | 6 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 2.4 GHz |
| Battery | 7000 mAh |
| Display | 6.75 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | March 9, 2026 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Screen Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Weight | 216 g |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
![]() OPPO K14 5G ₹ 18,256 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.75 inch |
| Battery | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad