Ad
Available Colors :
Sunlight ...
Lake Blue...
Variants:
The Oppo a17 is a ₹10,599 smartphone from oppo. It was released in 10/03/2022 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.56 inches IPS LCD display, a Octa core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with No charging.
The A17 has a sleek design. It features a 6.56 inches IPS LCD display. It's 8.3 mm thick and weighs 189 N/A.
The A17 features a 6.56 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 269 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 60 Hz.
The oppo A17 is powered by a Octa core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹10,599. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A17 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The A17 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.3 GHz |
| Build Material | NA |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | October 4, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| Processor | 2.3 GHz |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 600 nits |
| Height | 164.2 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 189 |
| Width | 75.6 mm |
| Colours | Lake Blue, Midnight Black, Sunlight Orange |
| Build Material | NA |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IPX4 |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 164.2 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes, Recording option |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() OPPO A17 ₹ 10,599 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | ![]() Realme C73 5G ₹ 11,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches | 6.7 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.68 inches | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 5 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad