Ad
Available Colors :
ASMANI
Variants:
The Oppo a33 2020 is a ₹10,490 smartphone from oppo. It was released in 10/20/2020 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.5 inches IPS LCD display, a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 240 + 1.6 GHz, Quad core, Kryo 240) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The A33 2020 has a sleek design. It features a 6.5 inches IPS LCD display. It's 8.4 mm thick and weighs 186 N/A.
The A33 2020 features a 6.5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 270 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The oppo A33 2020 is powered by a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 240 + 1.6 GHz, Quad core, Kryo 240) processor. It's priced at ₹10,490. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A33 2020 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The A33 2020 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 1.8 GHz |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | October 21, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 460 |
| Graphics | Adreno 610 |
| Processor | 1.8 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 163.9 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 186 |
| Width | 75.1 mm |
| Colours | Moonlight Black, Mint Cream |
| Dimensions | 163.9 |
| Rear Camera Features | 6 x |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.0 |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.77 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() OPPO A33 2020 ₹ 10,490 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 240 + 1.6 GHz, Quad core, Kryo 240) |
Ad






Ad
Ad
Ad