Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Deep Blu...
Oppo A97 5G price in India is expected to start from Rs 24890 for the base variant.
The 6.58-inch IPS LCD display on the A97 5G is expected to have a resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone will come with a high refresh rate display with a max refresh rate of 90 Hz.
The smartphone will be packed with the middle of the range Dimensity 810 from MediaTek to perform calculations. A 5000mAh Li-Po battery within the Oppo A97 5G will provide respectable battery backup and can be charged at a 30W fast charging rate with the Super VOOC fast charger.
The camera system consists of a 48 MP main camera with an f/1.8 aperture and a 2 MP depth camera. A 8 MP primary camera along with HDR capabilities and 1080p video capture at 30 frames per second with EIS handles selfies.
While the Oppo A97 5G lacks 5G compatibility, it is compatible with a broad variety of contemporary communication protocols, including GPS, WiFi ac, NFC, Bluetooth 5.1 LE, and others. The phone's USB Type-C connection on the bottom supports USB on-the-go and USB Gen 2.0 data transfer rates.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.58 inches |
| RAM | 12 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | yes |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 MT6833 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5, |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.58 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 163.8 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 188 |
| Width | 75.1 mm |
| Colours | Dark Black, Deep Blue |
| Build Material | Back: Plastic |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OPPO A97 5G ₹ 24,890 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Realme P4 Power ₹ 24,406 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() Realme P4 Pro 5G ₹ 24,999 | ![]() Realme 15 5G ₹ 25,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.58 inches | 6.75 inch | 6.8 inch | 6.67 inch | 6.8 inches | 6.8 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7200 mAh | 10001 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP |
| Ram | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.8 GHz | 2.5 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad