Ad
Available Colors :
Midnight ...
Dusk Pink...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches AMOLED display, a Octa core (2.6 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) } processor, a 64 MP camera setup, and a battery with 67 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The F27 Pro Plus has a sleek design. It features a 6.7 inches AMOLED display. It's 7.9 mm thick and weighs 177 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The F27 Pro Plus features a 6.7 inches AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 394 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The oppo F27 Pro Plus is powered by a Octa core (2.6 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹27,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The F27 Pro Plus has a 64 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The F27 Pro Plus is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 67.</p>




| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.6 GHz |
| Build Material | Back: Leathe |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | June 13, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| Processor | 2.6 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 2 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus 2 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Peak Brightness | 950 nits |
| Height | 162.7 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 177 |
| Width | 74.3 mm |
| Colours | Midnight Navy, Dusk Pink |
| Build Material | Back: Leathe |
| Waterproof | 30 minutes |
| Dimensions | 162.7 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10 x |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Video Recording Features | Dual Video Recording, Slo-motion, Extra HD |
| Camera | 64 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Video Recording Features | Fixed Focus |
| Quick Charging | 67 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.966 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() OPPO F27 Pro Plus ₹ 27,999 | ![]() Realme Narzo Power ₹ 27,999 | ![]() OnePlus Ace 6 ₹ 29,990 | ![]() Vivo V60 Lite 5G ₹ 29,990 | ![]() Vivo V60e ₹ 29,999 | ![]() Vivo T4 Pro 5G ₹ 27,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.8 inch | 6.83 mm | 6.77 inches | 6.77 inch | 6.77 inches |
| Battery | 5000 mAh | 10001 mAh | 7800 mAh | 6500 mAh | 6500 mAh | 6500 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 16 MP | 16 MP | 32 MP | 50 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.8 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad