Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Oppo f5 is a ₹11,499 smartphone from oppo. It was released in 11/08/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Octa core, 2.5 GHz, Cortex A53 processor, a 16 MP camera setup, and a battery with No charging.
The F5 has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's 7.5 mm thick and weighs 152 N/A.
The F5 features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 402 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The oppo F5 is powered by a Octa core, 2.5 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹11,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The F5 has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 20 MP for selfies and video calls.
The F5 is equipped with a 3200 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 3200 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.5 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v7.1 (Nougat) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | November 9, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Mediatek Helio P23 |
| Graphics | Mali-G71 MP2 |
| Processor | 2.5 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 156.5 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 152 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Black, Gold |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Dimensions | 156.5 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3200 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 22.1 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.119 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() OPPO F5 ₹ 11,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 6 inches |
| Battery | 3200 mAh |
| Front Camera | 20 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Processor | Octa core, 2.5 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad