Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Oppo joy is a ₹22,000 smartphone from oppo. It was released in 05/06/2014 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches TFT display, a Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Joy has a sleek design. It features a 4 inches TFT display. It's 9.9 mm thick and weighs 125 N/A.
The Joy features a 4 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 233 ppi. It supports Continuos Shooting, Burst mode. The refresh rate is standard .
The oppo Joy is powered by a Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹22,000. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Joy has a 3 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The Joy is equipped with a 1700 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1700 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Launch Date | May 7, 2014 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6572 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 124 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 125 |
| Width | 63 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection |
| Rear Camera Image Resolution | 2000 x |
| Rear Camera Resolution | 3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() OPPO Joy ₹ 22,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Battery | 1700 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | 512 MB |
| Rear Camera | 3 MP |
| Processor | Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad