Ad
Available Colors :
GOLDEN
Variants:
The Oppo r7 lite is a ₹12,241 smartphone from oppo. It was released in 09/09/2015 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches AMOLED display, a Octa core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The R7 Lite has a sleek design. It features a 5 inches AMOLED display. It's 6.3 mm thick and weighs 147 N/A.
The R7 Lite features a 5 inches AMOLED display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The oppo R7 Lite is powered by a Octa core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹12,241. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The R7 Lite has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The R7 Lite is equipped with a 2320 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2320 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | September 10, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 |
| Graphics | Adreno 405 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143 mm |
| Thickness | 6.3 mm |
| Weight | 147 |
| Width | 71 mm |
| Colours | Silver |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() OPPO R7 Lite ₹ 12,241 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2320 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core, 1.3 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad