Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
Oppo Reno4 Pro 5G price in India is Rs 34990 for the sole 8 GB RAM and 128 GB storage variant.
The Reno4 Pro 5G's 6.55-inch super AMOLED display features a 1080 x 2400 pixel resolution. The maximum refresh rate for the display is 90Hz. The display is shielded by Corning Gorilla Glass 5, having a typical brightness of 500 nits.
The Oppo Reno4 Pro 5G is powered by a Qualcomm Snapdragon 720G processor, which is combined with 8GB of RAM and UFS 2.1 storage for quick performance. The Reno4 Pro 5G's internal battery includes a 4000 mAh capacity cell that provides all-day power and can charge at breakneck speeds with 65W fast charging.
The camera system consists of a 48 MP main camera with an f/1.7 aperture, an 8 MP ultrawide camera, and two 2 MP depth and macro cameras. A 32 MP camera with HDR and 1080p video capture at 30 frames per second with EIS handles selfies.
The Oppo Reno4 Pro 5G supports GPS, WiFi ac, NFC, Bluetooth 5.1 LE, and many other contemporary connection protocols. The phone's bottom USB Type-C connector supports USB on-the-go and USB Gen 2.0 data transfer rates.
The Reno4 Pro 5G is a capable performer in the entry-level to mid-priced segment and offers a smooth, well-balanced product in the price range.
Pros: Display, Performance, Build quality, Design
Cons: ColorOS is not for everyone.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.3 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | August 5, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G G |
| Graphics | Adreno 618 |
| Processor | 2.3 GHz |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 160.2 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 161 |
| Width | 73.2 mm |
| Colours | Starry Night, Silky White |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 160.2 x |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 65 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 1.19 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| MMS | Yes |
![]() OPPO Reno 4 Pro ₹ 32,990 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | ![]() Samsung Galaxy A36 5G ₹ 32,999 | ![]() Vivo T3 Ultra ₹ 31,999 | ![]() Vivo V40 ₹ 32,700 | ![]() Realme 13 Pro Plus 5G ₹ 32,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.8 inches | 6.7 inches | 6.78 inches | 6.78 inches | 6.7 inches |
| Battery | 4000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 5500 mAh | 5500 mAh | 5200 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 50 MP | 12 MP | 50 MP | 50 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 32 MP |
| Processor | Octa core (2.3 GHz, Dual core, Kryo 465 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 465) | 2.8 GHz | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.35 GHz, Single core, Cortex X3 + 3 GHz, Tri core, Cortex A715 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad