Ad
Available Colors :
black
Variants:
Oppo Reno5 Pro 5G price in India is Rs 35990 for the sole 8 GB RAM and 128 GB storage variant.
The 6.55-inch super AMOLED display on the Reno5 Pro 5G has a resolution of 1080 x 2400 pixels. The display's highest refresh rate is 90Hz. The display also has 500 nits of typical brightness with 1100 nits peak brightness and is protected by Corning Gorilla Glass 5.
The MediaTek Dimensity 1000+ processor powers the Oppo Reno5 Pro 5G paired with 8GB of RAM and UFS 2.1 storage for brisk performance. Under the hood, the Reno5 Pro 5G has a 4350 mAh capacity cell which gives an all-day battery and can charge at blazing fast speeds with 65W fast charging.
A 64MP main camera with an f/1.7 aperture, an 8 MP ultrawide camera, and two 2 MP depth and macro cameras make up the camera system. The selfie department is handled by a 32 MP camera with HDR and 1080p video capturing at 30 frames per second with EIS
The Oppo Reno5 Pro 5G 5G supports GPS, WiFi 6, NFC, Bluetooth 5.1 LE, and many other contemporary connection protocols. The phone's bottom USB Type-C connector supports USB on-the-go and USB Gen 2.0 data transfer rates.
The Reno5 Pro 5G offers a smooth, well-balanced product in the pricing range and is a good performer in the entry-level to mid-priced category.
Pros: Display, Performance, Build quality, Design
Cons: ColorOS is not for everyone, Battery life is not as good as the competition.
| Battery | 4350 mAh |
| Display | 6.55 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.6 GHz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | January 21, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1000 Plus MT6889Z |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| Processor | 2.6 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 7 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 800 nits |
| Peak Brightness | 800 nits |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 92.1 % |
| Height | 159.7 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 173 |
| Width | 73.2 mm |
| Colours | Astral Blue, Starry Black |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Dimensions | 159.7 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Macro Camera | 2 MP |
| Depth Camera | 2 MP |
| Camera | 64 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.4 |
| Quick Charging | 65 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 45 |
| Capacity | 4350 mAh |
| Talktime | 22 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | No |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() OPPO Reno 5 Pro 5G ₹ 35,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.55 inches |
| Battery | 4350 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A77 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad