Ad
Variants:
The Panasonic eluga z is a ₹4,990 smartphone from panasonic. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches AMOLED display, a Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Eluga Z has a sleek design. It features a 5 inches AMOLED display. It's 6.8 mm thick and weighs 120 N/A.
The Eluga Z features a 5 inches AMOLED display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The panasonic Eluga Z is powered by a Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,990. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Eluga Z has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Eluga Z is equipped with a 2050 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2050 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Launch Date | July 13, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | 6592 |
| Graphics | Mali-450 MP4 |
| Processor | 1.4 GHz |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 141.3 mm |
| Thickness | 6.8 mm |
| Weight | 120 |
| Width | 70.6 mm |
| Colours | Blue, Gold, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 375 |
| Talktime | 15 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Panasonic Eluga Z ₹ 4,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2050 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad