Ad
Available Colors :
Samsung ...
Samsung ...
Samsung ...
Variants:
The Samsung galaxy f15 5g is a ₹11,999 smartphone from samsung. It was released in 03/03/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.5 inches Super AMOLED display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 25 charging.
The Galaxy F15 5G has a sleek design. It features a 6.5 inches Super AMOLED display. It's 9.3 mm thick and weighs 217 N/A.
The Galaxy F15 5G features a 6.5 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 396 ppi. It supports Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Macro Mode. The refresh rate is 90 Hz.
The samsung Galaxy F15 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹11,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy F15 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.
The Galaxy F15 5G is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged 25.





| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Launch Date | March 4, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6100 Plus |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with notch |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 160.1 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 217 |
| Width | 76.8 mm |
| Colours | Ash Black, Groovy Violet, Jazzy Green |
| Dimensions | 160.1 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10 x |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Macro Mode |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| User Available Storage | 108 GB |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| FM Radio | Yes, Recording option |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Samsung Galaxy F15 5G ₹ 11,999 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() OPPO K13x 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C73 5G ₹ 11,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.67 inch | 6.67 inches |
| Battery | 6000 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 13 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 32 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad