Ad
Available Colors :
LITE BLUE...
Variants:
The Realme 5 pro is a ₹14,999 smartphone from realme. It was released in 09/03/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.3 inches IPS LCD display, a Octa core (2.3 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) processor, a 48 MP camera setup, and a battery with 20 charging.
The 5 Pro has a sleek design. It features a 6.3 inches IPS LCD display. It's 8.9 mm thick and weighs 184 N/A.
The 5 Pro features a 6.3 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The realme 5 Pro is powered by a Octa core (2.3 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) processor. It's priced at ₹14,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 5 Pro has a 48 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The 5 Pro is equipped with a 4035 mAh. It supports fast charging and can be charged 20.
| Battery | 4035 mAh |
| Display | 6.3 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.3 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | September 4, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 712 |
| Graphics | Adreno 616 |
| Processor | 2.3 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.3 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 157 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 184 |
| Width | 74.2 mm |
| Colours | Sparkling Blue, Crystal Green |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | Splash proof |
| Dimensions | 157 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 20 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4035 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.28 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Realme 5 Pro ₹ 14,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.3 inches |
| Battery | 4035 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Processor | Octa core (2.3 GHz, Dual core, Kryo 360 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 360) |
Ad




Ad
Ad
Ad