Ad
Available Colors :
Braun
Variants:
Xiaomi Mi 11 Lite price in India is Rs 21999 for the variant with 4 GB RAM and 64 GB storage.
The Xiaomi Mi 11 Lite's 6.55-inch AMOLED display features a resolution of 1080 x 2400 and a 20:9 aspect ratio. The big FHD+ display has a high refresh rate of 90 Hz, which allows for seamless animations. The display has an average brightness of 500 nits and a peak brightness of 800 nits for the best outdoor viewing experience, as well as HDR10 support. Corning Gorilla Glass 5 also protects the display.
The Xiaomi Mi 11 Lite is powered by a mid-range but efficient Snapdragon 732G octa core CPU with Adreno 618 GPU. A decent sized 4250 mAh capacity cell provides a respectable battery backup and can charge at a fast rate with 33 W charging.
The Xiaomi Mi 11 Lite comes with a 64 MP f/1.8 primary camera. There is also an 8 MP 119° ultrawide camera and a 5MP macro. The selfie department is managed by a 16 MP camera with HDR, 1080p video capturing at 30 frames per second and has EIS.
The Xiaomi Mi 11 Lite includes GPS, NFC, WiFi ac, Bluetooth 5.1 LE, and all other modern networking protocols. The smartphone also has a microphone headphone combo jack and an infrared port. The USB Type-C port on the phone's bottom supports USB on the move as well as USB Gen 2.0 data transfer rates.
The Xiaomi Mi 11 Lite is an excellent smartphone for its price. The device has a reputable camera and decent performance. The battery life is also excellent.
Pros: Build quality, high refresh rate AMOLED display, Design, Camera.
Cons: useless 5 MP macro camera





| Battery | 4250 mAh |
| Display | 6.55 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.3 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | June 9, 2021 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 732G G |
| Graphics | Adreno 618 |
| Processor | 2.3 GHz |
| Fabrication | 8 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 8 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 800 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 85.25 % |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Peak Brightness | 800 nits |
| Height | 160.5 mm |
| Thickness | 6.8 mm |
| Weight | 157 |
| Width | 75.7 mm |
| Colours | Tuscany Coral, Jazz Blue, Vinyl Black |
| Waterproof | Splash proof, IP53 |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP53 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 160.5 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Video Recording Features | Bokeh portrait video |
| OIS | No |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Macro Camera | 5 MP |
| Rear Camera Video Features | Bokeh portrait video |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F1.79 |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Quick Charging | 33 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 100 |
| Capacity | 4250 mAh |
| Talktime | 100 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n, MIMO |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 0.857 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Xiaomi Mi 11 Lite ₹ 13,990 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Samsung Galaxy M17 5G ₹ 13,637 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.55 inches | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.7 inch |
| Battery | 4250 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP |
| Ram | 6 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.3 GHz, Dual core, Kryo 470 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 470) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad