Ad
Available Colors :
Light Gre...
Black
Silver
Variants:
The Samsung galaxy a05 is a ₹9,900 smartphone from samsung. It was released in 11/23/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches PLS LCD display, a Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 25 charging.
The Samsung Galaxy A05 has a sleek design. It features a 6.7 inches PLS LCD display. It's 8.8 mm thick and weighs 195 N/A.
The Samsung Galaxy A05 features a 6.7 inches PLS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 262 ppi. It supports Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy A05 is powered by a Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹9,900. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy A05 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy A05 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 25.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 1.6 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | November 24, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Processor | 1.6 GHz |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with notch |
| Display Type | PLS LCD |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 168.8 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Weight | 195 |
| Width | 78.2 mm |
| Colours | Black, Silver, Light Green |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 168.8 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10 x |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| OIS | No |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| User Available Storage | 43.7 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.46 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Samsung Samsung Galaxy A05 ₹ 9,900 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad