Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Samsung galaxy j2 pro is a ₹9,799 smartphone from samsung. It was released in 07/24/2016 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches Super AMOLED display, a Quad core, 1.5 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Samsung Galaxy J2 Pro has a sleek design. It features a 5 inches Super AMOLED display. It's 8 mm thick and weighs 138 N/A.
The Samsung Galaxy J2 Pro features a 5 inches Super AMOLED display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy J2 Pro is powered by a Quad core, 1.5 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹9,799. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy J2 Pro has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy J2 Pro is equipped with a 2600 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 2600 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 1.5 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Launch Date | July 25, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 32 bit |
| Chipset | Spreadtrum SC8830 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.5 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 142.4 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 138 |
| Width | 71.1 mm |
| Colours | Black, Gold, Silver |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 142.4 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 2600 mAh |
| Talktime | 14 |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 11.2 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 3 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| SIM2 Network Support | 3 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Pro ₹ 9,799 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 2600 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A7 | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad