Ad
Available Colors :
Samsung ...
Samsung ...
Variants:
The Samsung galaxy m14 4g is a ₹8,499 smartphone from samsung. It was released in 03/05/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches display, a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Kryo 265 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 265) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 25 charging.
The Galaxy M14 4G has a sleek design. It features a 6.7 inches display. It's 9 mm thick and weighs 194 N/A.
The Galaxy M14 4G features a 6.7 inches display with a resolution of 2400 N/A, giving it a pixel density of 393 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The samsung Galaxy M14 4G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Kryo 265 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 265) processor. It's priced at ₹8,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy M14 4G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.
The Galaxy M14 4G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 25.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | March 6, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| Graphics | Adreno 610 |
| Processor | 2.4 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with notch |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 2400 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 166.8 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Weight | 194 |
| Width | 78 mm |
| Colours | Arctic Blue, Sapphire Blue |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 166.8 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Samsung Galaxy M14 4G ₹ 8,499 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 13 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Kryo 265 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 265) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad