Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Samsung rex 70 s3802 is a ₹4,530 smartphone from samsung. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3 inches LCD display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Samsung Rex 70 S3802 has a sleek design. It features a 3 inches LCD display. It's 11.99 mm thick and weighs N/A .
The Samsung Rex 70 S3802 features a 3 inches LCD display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 133 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Rex 70 S3802 is powered by a NA processor. It's priced at ₹4,530. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Rex 70 S3802 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Samsung Rex 70 S3802 is equipped with a 1000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1000 mAh |
| Display | 3 inches |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Java | Yes |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 133 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 3 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 104.9 mm |
| Thickness | 11.99 mm |
| Width | 57.2 mm |
| Colours | White, Grey, Blue |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Talktime | 2 G |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 10 MB |
| Bluetooth | v3 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | GPRS:Available EDGE:Available |
| USB Connectivity | USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Music | 3.5 mm |
| Other Sensors | Proximity sensor |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
Push e-mail | |
| Other Facilities | Organizer, Predictive text input |
| Phone Book | Yes |
| SMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Rex 70 S3802 ₹ 4,530 | |
|---|---|
| Screen Size | 3 inches |
| Battery | 1000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad