Ad
Available Colors :
Black
Silver
Variants:
The Tambo ta 2 is a ₹4,990 smartphone from tambo. It was released in 06/24/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches TFT display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with No charging.
The TA 2 has a sleek design. It features a 5 inches TFT display. It's 9.5 mm thick and weighs 150.7 N/A.
The TA 2 features a 5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports Burst mode. The refresh rate is standard .
The tambo TA 2 is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,990. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The TA 2 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The TA 2 is equipped with a 2500 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2500 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | June 25, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | 9832 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143.8 mm |
| Thickness | 9.5 mm |
| Weight | 150.7 |
| Width | 71.7 mm |
| Colours | Black, Silver, Rose Gold,Champagne |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Burst mode |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| Standby Time | 220 |
| Talktime | 20 |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Tambo TA 2 ₹ 4,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2500 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad