Ad
Available Colors :
GOLDEN
Variants:
The Vivo v3 max is a ₹19,980 smartphone from vivo. It was released in 04/20/2016 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches IPS LCD display, a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A72 + 1.4 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The V3 Max has a sleek design. It features a 5.5 inches IPS LCD display. It's 7.5 mm thick and weighs 168 N/A.
The V3 Max features a 5.5 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The vivo V3 Max is powered by a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A72 + 1.4 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹19,980. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V3 Max has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The V3 Max is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | April 21, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 652 MSM8976 |
| Graphics | Adreno 510 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 153.9 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 168 |
| Width | 77.1 mm |
| Colours | Gold |
| Build Material | Case: AluminiumBack: Aluminium |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Vivo V3 Max ₹ 19,980 | ![]() OPPO A6s ₹ 20,999 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Samsung Galaxy A17 5G ₹ 18,999 | ![]() Realme Narzo 80 Pro 5G ₹ 19,999 | ![]() OPPO A1i ₹ 19,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches | 6.75 inch | 6.57 inches | 6.7 inches | 6.7 inches | 6.56 inches |
| Battery | 3000 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 50 MP | 13 MP | 16 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 8 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A72 + 1.4 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad


Ad
Ad
Ad