Ad
(Expected Price)
The Vivo y600 pro is a ₹24,999 smartphone from vivo. It was released in Unknown release date and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.83 inch OLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 80W charging.
The Y600 Pro has a sleek design. It features a 6.83 inch OLED display. It's 8.15 mm thick and weighs 221 g.
The Y600 Pro features a 6.83 inch OLED display with a resolution of 1260x2800 px (FHD+) , giving it a pixel density of 450 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The vivo Y600 Pro is powered by a processor. It's priced at ₹24,999. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y600 Pro has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Y600 Pro is equipped with a 10200 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 80W.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 2.5 GHz |
| Battery | 10200 mAh |
| Display | 6.83 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 |
| Processor | 2.5 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G610 MC2 |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.83 inch |
| Screen Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 89.82 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 163.9 mm |
| Width | 76.5 mm |
| Thickness | 8.15 mm |
| Weight | 221 g |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Battery Capacity | 10200 mAh |
| Quick Charging | Yes, 80W |
| Internal Storage | 512 GB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Vivo Y600 Pro ₹ 24,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.83 inch |
| Battery | 10200 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad