Ad
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.74 inch LCD display, a } processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Yes, 15W charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Y11 5G has a sleek design. It features a 6.74 inch LCD display. It's 8.39 mm thick and weighs 209 g.</p> <h2>Display</h2> <p>The Y11 5G features a 6.74 inch LCD display with a resolution of 720x1600 px (HD+) , giving it a pixel density of 260 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The vivo Y11 5G is powered by a processor. It's priced at ₹14,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Y11 5G has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Y11 5G is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 15W.</p>




| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 2.4 GHz |
| Battery | 6500 mAh |
| Display | 6.74 inch |
| Front Camera | 5 MP |
| Rear Camera | 13 MP |
| Launch Date | March 23, 2026 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.74 inch |
| Screen Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Main Display HBM Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Main Display Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.98 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 167.4 mm |
| Width | 77.10 mm |
| Thickness | 8.39 mm |
| Weight | 209 g |
| Build Material | Back: Plastic |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP65 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | Yes, 15W |
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 a/n) 5GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Vivo Y11 5G ₹ 14,999 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Samsung Galaxy F17 5G ₹ 14,499 | ![]() Samsung Galaxy M36 5G ₹ 14,586 | ![]() Realme P3 5G ₹ 16,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.74 inch | 6.7 inch | 6.8 inches | 6.7 inches | 6.7 inch | 6.67 inches |
| Battery | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 16 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 6 GB | 4 GB | 6 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.4 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.3 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad