Ad





| Refrigerator Type | Deep Freezer |
| Title | Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator |
| Brand | Blue Star |
| Capacity | 100 litres |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Model No | Chf100 |
| Door Lock | Yes |
| Color | White |
| Interior Lamp | Led |
| Sensors | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| Width | 568 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 825 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Attachments, Warranty Card. |
![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 ICEMAGIC PRO PRM 5S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 2 | NA | 2 | 2 | 3 |
| Capacity | 100 Ltr | 215 Ltr | 190 Ltr | 215 Ltr | 198 Ltr | 200 Ltr |
| Energy Rating | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad