Ad





| Refrigerator Type | Deep Freezer |
| Title | Bluestar CHF300 300 Ltr Deep Freezer Refrigerator |
| Brand | Bluestar |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 300 litres |
| Model No | CHF300 |
| Door Lock | Yes |
| Color | White |
| Interior Lamp | Led |
| Sensors | Yes |
| Width | 845 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 725 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments, Stand. |
![]() Blue Star Bluestar CHF300 300 Ltr Deep Freezer Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Unknown | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | NA | 2 | 3 | 2 | NA |
| Capacity | 300 Ltr | 300 Ltr | 215 Ltr | 244 Ltr | 198 Ltr | 240 Ltr |
| Energy Rating | 5 | NA | 4 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | NA | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad