Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Bosch KGN56LB41I 559 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Bosch |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 559 litres |
| Model No | KGN56LB41I |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Color | Black |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Width | 700 mm |
| Depth | 800 mm |
| Height | 1930 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Bosch KGN56LB41I 559 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 5 | 2 | 4 | 4 | 3 |
| Capacity | 559 Ltr | 700 Ltr | 437 Ltr | 415 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | 2 | 4 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad