Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooling Technology | Direct Cooling |
| Title | Bosch KDN43VL40I 347 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Bosch |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Model No | KDN43VL40I |
| Capacity | 347 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Chrome Inox-metallic |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Material | Freezer Safety Glass Shelf |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Interior Lamp | LED Interior Light at the top |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | EcoFriendly R600a |
| Shelf Material | 1 |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Glass |
| No. of Shelves | 5 |
| No. of Doors | 2 |
| Power Supply | 220 |
| Height | 175.4 cm |
| Width | 65.2 cm |
| Depth | 64.82 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Bosch KDN43VL40I 347 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 5 | NA | 4 | 3 | 2 | 4 |
| Capacity | 347 Ltr | 300 Ltr | 415 Ltr | 292 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | 4 | NA | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad