Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Title | Hitachi R-S700PND2-GBK 659 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Model No | R-S700PND2-GBK |
| Brand | Hitachi |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 659 litres |
| Air Flow Type | Multi AirFlow System |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Display | Digital LED Display |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Color | Black |
| Sensors | Eco Thermal Sensor |
| Icemaker Type | Fastest Ice Making |
| Shelf Material | 2 |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 4 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1775 mm |
| Width | 920 mm |
| Depth | 765 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Hitachi R-S700PND2-GBK 659 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 4 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Capacity | 659 Ltr | 700 Ltr | 437 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | NA | NA | 2 | 3 | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad