Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side Refrigerator |
| Model No | GL-L257CMC3 |
| Title | GL-L257CMC3 630L 3 Star Side-by-Side Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 630 litres |
| Cooling Technology | Smart Inverter Compressor with DoorCooling+™ |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Top LED |
| Water Dispenser | Yes (Water & Ice Dispenser with UV Nano) |
| Shelf Bottle | Yes (Wine Rack for up to 4 bottles, Big Bottle Storage in door baskets) |
| Shelf Material | Tempered Glass Shelves |
| Exterior Finish | Matte Black Finish |
| Exterior Display | Yes (LED Display, newly designed dispenser display) |
| Door Lock | No |
| Color | Matte Black |
| Sensors | Multi Digital Sensors (Internal and external temperature monitoring) |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Freezer Lamp | Top LED |
| Freezer Location | Side-by-Side (Left side typically for freezer in this configuration) |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Automatic Ice Maker (SpacePlus, door-mounted slim ice maker) |
| Vegetable Basket | Yes (2 Vegetable Boxes in Refrigerator Compartment) |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 4 |
| Shelves | 6 |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 4 |
| No. of Shelves | 6 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes (Hygiene Fresh+™ for odor suppression and bacteria reduction) |
| Width | 913 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 1790 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GL-L257CMC3 630L 3 Star Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS62K6007FG 674 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF60J9090SL 680 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF50K5910B1 594 Ltr French Door Refrigerator | ![]() Samsung RF50K5910SL 594 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS55K50A02C 604 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 6 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Capacity | 630 Ltr | 674 Ltr | 680 Ltr | 594 Ltr | 594 Ltr | 604 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 5 | NA | NA | NA | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 9 Years | 10 Years | 9 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad