Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Model No | GL-T432APZY |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 437 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Shiny Steel |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Ecofriendly |
| Icemaker Type | Movable, Single Twist |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Large |
| Shelves | 4 |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1680 mm |
| Width | 700 mm |
| Depth | 730 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG GL-T432APZY 437 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 4 | 3 | 4 | 2 | 4 |
| Capacity | 437 Ltr | 415 Ltr | 440 Ltr | 500 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad