Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Model No | GL-T492MESY |
| Title | GL-T492MESY 466L 2 Star Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 466 litres |
| Cooling Technology | Door Cooling+™ |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Yes |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Ebony Sheen |
| Exterior Display | LED |
| Door Lock | No |
| Color | Ebony Sheen |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Trimless Tempered Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Adjustable Toughened Glass Shelves |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 6 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 700 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1845 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GL-T492MESY 466L 2 Star Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 6 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Capacity | 466 Ltr | 440 Ltr | 500 Ltr | 440 Ltr | 500 Ltr | 415 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad