Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Title | LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Model No | GC-B247SLUV |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 687 litres |
| Air Flow Type | Multi AirFlow System |
| Color | Shiny Steel |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Bottle | Yes |
| Exterior Finish | Shiny Steel |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco friendly |
| Icemaker Type | Double Twisted |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1790 mm |
| Width | 912 mm |
| Depth | 738 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 |
| Capacity | 687 Ltr | 700 Ltr | 670 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | NA | NA | 3 | 3 | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad