Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Title | LG GC-M247UGLN 679 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Brand | LG |
| Model No | GC-M247UGLN |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 679 litres |
| Air Flow Type | Multi AirFlow System |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Color | Linen Brown |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Display | No |
| Sensors | Multi Digital Sensors |
| Icemaker Type | Double Twisted |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Yes |
| No. of Shelves | 4 |
| Drawers | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1790 mm |
| Width | 912 mm |
| Depth | 715 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG GC-M247UGLN 679 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF50K5910B1 594 Ltr French Door Refrigerator | ![]() Samsung RS55K50A02C 604 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF50K5910SL 594 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS73R5561F8 689 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 5 | 4 | 4 | NA |
| Capacity | 679 Ltr | 594 Ltr | 604 Ltr | 594 Ltr | 700 Ltr | 689 Ltr |
| Energy Rating | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 9 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad