Ad



| Cooling Technology | Direct Cool |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Energy Rating | 1 |
| Title | LG GL-B191KPHU 188 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Model No | GL-B191KPHU |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 188 Litres |
| Air Circulation | Yes |
| Color | Purple Heart |
| Water Dispenser | No |
| Handle | Metallic |
| Handle Design | Royale |
| Handle Type | Bar |
| Ice Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Lighting | Yes |
| Interiors lamp | Yes |
| Exterior Finish | Yes |
| Exterior Display | No |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Refrigerant | R410A |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Tray | Double Twist |
| Icemaker Type | Double Twist Ice Tray |
| Freezer Shelf | Yes |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| Egg Tray | Yes |
| Gasket Type | Removable |
| Door Shelf | Yes |
| Door Bins | Yes |
| Power Supply | Ac 240 V |
Ad
| Humidity Controller | Yes |
| Moist Balance Crisper | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Height | 1142 mm |
| Width | 537 mm |
| Depth | 631 mm |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Warranty | 1 Year |
| Delivery & Installation | This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. |
![]() LG GL-B191KPHU 188 Ltr Single Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1 | Digital Inverter Compressor | 1 | 1 | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Purple Heart | Luxe Brown | White | Wine Azalea | Star Flower Blue | Elegant Inox |
| Compressor Warranty | 5 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad

Ad