Ad



| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | LG GL-B201ASPX 190 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 190 Litres |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Energy Rating | 4 |
| Model No | GL-B201ASPX |
| Auto Air Swing | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Color | Scarlet Plumeria |
| Freezer Shelf | Yes |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| No. Of Shelves(Freezer) | 1 |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Glass |
| Egg Tray | Yes |
| Convertible Veg Box | Everyday Fresh |
| No. Of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| Width | 534 mm |
| Depth | 633 mm |
| Height | 1172 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 10 Years |
Ad
![]() LG GL-B201ASPX 190 Ltr Single Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1, Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | 1 | 1 | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Scarlet Plumeria | Luxe Brown | White | Wine Azalea | Star Flower Blue | Elegant Inox |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad

Ad