Ad
| Model No | GL-C302KPZY |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG GL-C302KPZY 284 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 284 Litres |
| Energy Rating | 3 |
| Auto Air Swing | Multi Air Flow with Door Cooling Plus |
| Interiors lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Color | Shiny Steel |
| Handle Type | Royale |
| Ice Dispenser | No |
| No. of Compressors | 1 |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Temperature Control | I-Micom |
| Refrigerant | Ecofriendly |
| Tempered Glass(freezer) | Transparent |
| Freezer Location | Top |
| Ice Tray | Double Twist |
| Shelves | Toughened Glass |
| Egg Cum Ice Tray | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| No. Of Shelves | 3 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Humidity Controller | Yes |
| Moist Balance Crisper | Yes |
Ad
| Width | 585 mm |
| Depth | 703 mm |
| Height | 1575 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GL-C302KPZY 284 Ltr Double Door Refrigerator | Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 Ltr Triple Door Refrigerator | Whirlpool NEO 305GD PRM 292 Ltr Double Door Refrigerator | Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1 | NA | IntelliSense Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| No Of Shelves Freezer | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Shiny Steel | NA | Inox Steel | Crystal Black | Silver | Silver |
| Compressor Warranty | 5 Years | NA | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1 Year | NA | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad

Ad