Ad
| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | LG GL-D241ASPX 235 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 235 Litres |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Energy Rating | 4 |
| Model No | GL-D241ASPX |
| Auto Air Swing | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Color | Scarlet Plumeria |
| Handle Type | Ariana |
| Freezer Location | Top |
| Ice Tray | Movable Twist |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| No. Of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Power Supply | 220 |
| Width | 591 mm |
| Depth | 621 mm |
| Height | 1500 mm |
Ad
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 10 Years |
![]() LG GL-D241ASPX 235 Ltr Single Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 Ltr Triple Door Refrigerator | Whirlpool NEO 305GD PRM 292 Ltr Double Door Refrigerator | Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1, Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | NA | IntelliSense Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Scarlet Plumeria | Luxe Brown | NA | Inox Steel | Crystal Black | Silver |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | NA | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | NA | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad

Ad