Ad

| Model No | GL-N292KDSR |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG GL-N292KDSR 260 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 260 Litres |
| Energy Rating | 2 |
| Air Circulation | Yes |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Color | Dazzle Steel |
| Handle | Yes |
| Handle Design | |
| Ice Dispenser | No |
| Refrigerant | Eco friendly |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Ice Tray | Double Twist |
| Shelves | Toughened Glass |
| Egg Tray | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| No. Of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 2 |
| Power Supply | 100-290V |
Ad
| Deodorizer | Yes |
| Width | 585 mm |
| Depth | 669 mm |
| Height | 1475 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 10 Years |
![]() LG GL-N292KDSR 260 Ltr Double Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 Ltr Triple Door Refrigerator | Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1, Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor | 1 | IntelliSense Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 1 | 3 | 3 | 3 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Dazzle Steel | Luxe Brown | White | Inox Steel | Silver | Black |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad

Ad